«Народні музичні інструменти. Folk musical instruments» 5 клас

Знайомство з народною музичною культурою важко уявити без опису самих музичних інструментів. У світі існує величезна кількість народних музичних інструментів. У кожного народу є свої власні музичні інструменти. Вони різні за формою, створені з різних матеріалів, по-різному оздоблені.

There are a lot of folk musical instruments in the world. Each people have their own musical instruments. They are different in shape, created from different materials, differently decorated.

Найвідомішими українськими народними інструментами є сопілка, скрипка, кобза, бандура, ліра, коза, цимбали, бубен.

The most famous Ukrainian folk instruments are trumpet, violin, kobza, bandura, lyra, koza, tsymbals, tambourine.

 1 - дует ''Гармонія''(бандура,сопілка) DEMO VIDEO,ukrainian folk music.

2 - Космач. Цимбали для сина · Ukraїner

(увімкнути з 05:10)


3 - Блюз на кобзе - Эдуард Драч. Фестиваль авторской песни "Булат-2014"

4 - Ліра колісна в Українському селі


5 - Дуда Duda Коза - Тафійчук


6 - Really Don't Care - Vintage Motown - Style Demi Lovato Cover ft. Morgan James

Інструменти багатьох народів світу часто подібні. Так, стародавня кобзаулюблений інструмент кобзарів, була попередницею бандури. Подібний інструмент існує в різних країнах під такими назвами: «kopuz» у Туреччині, «kopus» у Хорватії, «koboz» в Угорщині, «cobza» в Румунії тощо. (1 & 3)

Musical instruments of many peoples of the world are often similar. So, the ancient kobza is a favorite musical instrument of the kobzars, it existed before the bandura. A similar musical instrument exists in different countries: "kopuz" in Turkey, "kopus" in Croatia, "koboz" in Hungary, "cobza" in Romania, etc. (1 & 3)

Волинкашотландський народний інструмент, а в Україні та Польщі її називають «козою», тому що вона зроблена у вигляді своєрідного мішка з козиної шкіри. (5)

Bagpipes is a Scottish folk instrument, and in Ukraine and Poland it is called "goat", because it is made in the form of a kind of goat skin bag. (5)

Королева струнних – скрипка, почала свій шлях із царини народних інструментів. Про скрипку створено багато легенд і казок. Здавна її голос можна почути під час весіль і селянських гулянь. Звичайно, що на той час скрипка звучала зовсім по-іншому. Струни поскрипували під смичком, і тому люди вважали її спочатку досить простим інструментом. (1)

The Queen of String Musical Instruments is a violin, it began its journey from ancient folk instruments. A lot of legends and fairy tales have been created about the violin. The sound of the violin could be heard during weddings and peasant festivities. Of course, at that time the violin sounded quite differently. The strings creaked under the bow, which is why people thought it was originally a simple musical instrument. (1)

Важливу роль у побуті українського села відігравали троїсті музики. Це народний інструментальний ансамбль, який виступав на народних святах, весіллях, ярмарках.

 

Українська народна казка «Чарівна скрипка»

Жив колись на світі бідний русин. Кожної ночі йому снився син – красивий, високий юнак. Але то був лише сон. Не було у бідняка ані сина, ані багатства – одне лихо в хаті. Пішов бідняк найматися до графа.

- Підеш молотити, - сказав граф, - а за роботу візьмеш те, що в постоли нападає.

Русин погодився. Цілий місяць махав він ціпком і щодня приносив у постолах заробіток. Нарешті провіяв зароблене зерно, постелив на полотні, щоб просохло. Але горобці склювали усе до зернятка.

Побачив це русин, розгнівався.

- Не гнівайся, добрий чоловіче, - запищало щось в нього за спиною.

Нахилився русин і помітив золоте зернятко…

Русин посіяв золоте зернятко під вікном хати. Тричі на день носив воду з річки, щедро поливав, але нічого не сходило.

Та одного ранку русин почув за вікном гарну музику, що схвилювала його душу. Глянув – а на тому місці, де було посіяне зернятко, виросла дивна яблуня. На її гілках висіли не яблука, а скрипки з зеленими і жовтими смугами. Здивувався русин і вийшов у двір.

- Добридень, батьку! Я ваш син Петрик. – І з яблуні зіскочив сонний хлопчик зі скрипкою.

Ще більше здивувався чоловік.

- А що то за скрипка? – питає.

- А то така скрипка, що як погладжу на ній зелені лінії, то омолоджується добро, а як торкнуся жовтих – старіє зло.

…Одного разу в неділю узяв Петрик свою скрипку й пішов у село. Бачить – на вигоні танцюють люди, хоч не грають ні скрипка, ні цимбали. Всі такі потомлені, що ледь на ногах тримаються.

- Що ці люди роблять? – питає Петрик у селян.

- Весілля грають, - сказав один дід. – Та граф їх зовсім змучив роботою.

Погладив хлопчина зелені смужки скрипки й заграв так весело, що навіть листя на деревах зашелестіло. Люди пожвавішали й розвеселились. Усі пішли до запального танку.

А граф вийшов на балкон палацу і рота розкрив від подиву:

- Бачу, що музика надала вам сили. Завтра маєте пробити у горі великий прохід, щоб увесь Черемош міг туди текти!

Вранці узяли люди кирки, лопати й пішли до гори. Дні, тижні, місяці працювали, і пробили тунель.

Подивився граф і каже:

- Тепер побудуйте всередині гори високий палац з великими залами й просторими світлицями.

Але в бідних людей вже не було сил. Пішли вони до хати, де жив Петрик. Покликали хлопця:

- Ти дав нам силу видовбати тунель, а тепер полишив у біді?

…Петрик торкнувся зелених смужок скрипки, приклав смичок до струн й заграв коломийку. Люди помолодшали, стали сильними – і побудували великі зали й просторі світлиці.

Коли все було готово, граф покликав гостей до палацу. Пішов туди й Петрик. Граф помітив його й закричав:

- Як ти насмілився сюди прийти?!

І наказав граф слугам викинути зухвалого хлопця. Та Петрик погладив жовті смуги скрипки й заграв. У палаці все одразу затихло. Граф згорбився, зігнувся, руки його затремтіли.

Петрик вийшов за ворота і закрив їх назавжди. Пройшли роки. Про графа ніхто й не згадував. А про Петрика та його чарівну скрипку розповідають і зараз.

Не дивлячись на всі негаразди, український народ завжди вмів і любив розважатись. І в цьому чудово допомагали народні інструменти, які створювали на святах та гуляннях відповідний настрій.

 

Домашнє завдання

Знайдіть у літературі або Інтернеті цікаві відомості про походження народних інструментів. Розкажіть про них на уроці.

Коментарі

Популярні публікації