В.А. Моцарт - цікаві факти - ДВА МЕНУЕТА зі збірника легких п’єс для фортепіано 8-річного Моцарта

 
Бесіда про композитора, цікаві факти.
       Вольфганг Амадей Моцарт (1756-1791) — великий австрійський композитор і музикант. Моцарт є одним з найвідоміших композиторів за всю історію. І недарма, адже це була воістину обдарована людина. І сьогодні  хотілося б розповісти кілька цікавих фактів з життя Моцарта.
       1. Моцарт почав проявляти свої феноменальні музичні здібності ще у віці трьох років, коли він сідав за клавесин і підбирав різні співзвуччя, крім того він міг повторювати на клавесині окремі місця з різних п’єс, які тоді чув.
       2. Першими власними творами Моцарта вважаються Анданте До Мажор і Алегро До Мажор, які судячи з позначки батька Моцарта (Леопольда) датовані 1761 роком. Тобто на той момент маленькому Моцарту було всього 6 рочків.
       3. Як говорив придворний сурмач сім’ї Моцартів, маленький Вольфганг Амадей дуже боявся труби, якщо на ній грали окремо. Це діяло на нього просто панічно. Зате в оркестрі він до неї абсолютно спокійно ставився.
       4. Усього в родині Моцартів народилося семеро дітей, але вижити вдалося лише двом, а саме самому Моцарту і його старшій сестрі.
       5. Вольфгангу Амадею навіть пощастило в восьмирічному віці зіграти з сином Баха. Іоган Крістіан Бах садив маленького Моцарта на коліна і вони грали по черзі і в чотири руки. Вони грали так злагоджено і акуратно, що всім здавалося, що грає лише одна людина.
       6. У Ватикані раз на рік для Папи Римського виконувався великий і дуже складний твір — девятіголосний твір Алегрі для двох хорів. Партітура твору трималася у великому секреті за наказом самого папи. Але Моцарт, володіючи абсолютним слухом і бездоганною пам’яттю, примудрився записати весь твір на слух. Коли Папа Римський дізнався про це, то дуже здивувався і навіть нагородив Моцарта Орденом Лицаря золотої шпори.
       7. У Моцарта була дружина — Констанція. Після смерті Моцарта вона через якийсь час вийшла заміж за датського дипломата Георга Ніколауса фон Ниссена. Через три роки чоловік помер і на його надгробку було зроблено напис — «Чоловік вдови Моцарта».
       8. Син Моцарта — Франц Ксавер Моцарт прожив у Львові близько 30 років. І там же заснував хорове товариство, вчив дітей грати на фортепіано і крім того виступав сам.
       9. Одного разу у Відні до композитора підійшов жебрак і попросив грошей, але у Моцарта не було з собою грошей і він вирішив допомогти бідному по-іншому. За кілька хвилин Моцарт написав на листку паперу мінует і сказав жебраку віднести це до одного видавцевя. Бідняк так і вчинив. Цей видавець дав жебракові за Моцартівський мінует аж 5 золотих і сказав приходити ще, якщо у нього буде щось подібне.
       10. Моцарт дуже сильно любив більярд і запросто міг спустити весь свій гонорар на гру в нього. А гонорар Моцарта за один концерт був немаленький, на нього можна було місяць утримувати сім’ю з п’яти осіб.
       11. У день 250-річчя Моцарта Google зробив окремий логотип на честь нього.
       12. Весь час вважалося що Моцарта отруїв інший відомий композитор Антоніо Сальєрі. Але яка причина? Багато хто вважає, що через заздрість до таланту Моцарта. Правда на той момент Сальєрі був набагато успішніше Моцарта і заздрити було нічому. І ніяких доказів у причетності Антоніо Сальєрі до смерті Моцарта немає. Зате через 200 років після смерті Моцарта, в 1997 році відбувся суд, який визнав Антоніо Сальєрі невинним у смерті композитора.
       Ось такі цікавинки ми сьогодні дізналися про Вольфганга Амадея Моцарта.


Бесіда про жанр - менует.
        Менует – це старовинний французький народний танець (з франц. menuet, від menu – маленький, невеликий; menu pas – маленький крок), своє походження веде від народного хороводного танцю з провінції Пуату.
        Біля 1650 року,  за часів короля Людовіка XIV менует стає придворним танцем, який виконувався в стриманій, галантній манері і поступово перетворився в “танець королів”. З Франції поширився в усі країни Європи.
        Як самостійна інструментальна форма менует спочатку складався з 2 частин по 8 тактів з повтореннями кожної частини. Це – найпоширеніша його будова, з подібними менуетами ми сьогодні з вами познайомимось.

 

Аналіз розглянутої картини.
·       Яка епоха зображена на полотні? (класицизм (від лат. classicus — зразковий) — напрям в європейському мистецтві XVII ст., для якого важливим був принцип свободи вибору)
·       Опишіть власними словами інтер’єр кімнати.
·       Як одягнені люди на картині?
·       Який персонаж вам припав до душі найбільше? Чому?

Слухання музики.
      Сьогодні ми слухатимемо два менуети, які були написані маленьким Моцартом. Вони – зі збірника 8-річного Моцарта «14 легких п'єс для фортепіано». Менует №3 (соль мажор) та №8 (фа мажор).



Запитання.
·      Чим відрізняються ці два твори?
·      Які почуття виражає музика?
·      В якому темпі звучала музика?

Повторне слухання, узагальнення.
     Отже, сьогодні ми познайомились із відомим австрійським композитором Вольфгангом Амадеєм Моцартом та двома його творами – менуетами.

     Менует (фр. Menuet) – бальний танець. Складається з поклонів і реверансів, маленьких кроків, витончених поз. Названий так через свої дрібних рухів (па). Походженням із Франції, у Середньовіччі був народним.  

Збірник 8-річного Моцарта 
«14 легких п'єс для фортепіано» можна скачати, натиснувши на їхні назви, виділені кольором. 
Менует №3 (соль-маж) та Менует №8 (фа-маж).

Скачати одним файлом

Коментарі

Популярні публікації